• a2
  • Hakim
  • nowowiejski
  • psalmy
  • tedeum

 

ZAMÓW PŁYTĘ 

POD ADRESEM:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Naji Hakim ORGAN WORKS - RECENZJE

                      Wspaniale! Bravissimo! Jestem wdzięczny za to wzruszające nagranie! Twoja gra jest pełna pasji, ognia! /Naji Hakim/

 

"Zakrzewski, po krążku "Liszt & Widor" z 2014 r., po raz kolejny oddaje do rąk słuchaczy płytę o walorach nie tylko artystycznych, ale i edukacyjnych. Obszerne rozważania na temat estetyki i formy zarejestrowanych kompozycji artysta zamieścił w książeczce dołączonej do płyty, dlatego, aby nie robić spoilera i nie psuć zabawy melomanom, skoncentruję się tylko na największych atutach tej publikacji, a jest ich niemało. Pierwszym z nich jest znakomicie dobrany repertuar, który - choć ukazuje z jak bogatych źródeł kompozytor czerpał inspiracje - to jednak pozostaje bardzo spójny. Zgodnie z intencją kompozytora Maciej Zakrzewski zachował balans pomiędzy współczesnymi środkami wyrazu a wyrazistą prezentacją licznych cytatów. Melomani, nawet bez ściągi w postaci tracklisty, bez trudu zidentyfikują fragmenty antyfon, sekwencji, melodii gregoriańskich, a nawet bożonarodzeniowo - noworocznej piosenki francuskiej (Noël Nouvelet). Wisienką na torcie jest otwierająca płytę "Ouverture Libanaise", w której Hakim opracował popularne libańskie piosenki, a w finałowym ogniwie nawet hymn Libanu. Nagrań dokonano na organach Janusza i Zygmunta Kamińskich w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. I był to bez wątpienia słuszny wybór!"                                                                                                                                                                                                          /Ewa Palińska, trojmiasto.pl, "Muzyka zamiast porannej kawy"/

 

"Maciej Zakrzewski, nagrywając album z kompozycjami Hakima, wykazał się dużą elastycznością interpretacyjną i dobrym warsztatem, bo utwory znacznie różnią się nie tylko technicznie, lecz także nastrojowo, a w większości kompozycji dziedzictwo europejskie wyraźnie ulega wpływom muzyki arabskiej. Sięgnięcie po ten pełen cytatów postmodernistyczny repertuar mieszający epoki, style i tradycje muzyczne, to oznaka artystycznych poszukiwań i estetycznej ciekawości..."   /Ruch Muzyczny #8/9 2018, Katarzyna Ryzel, "Organowy Eklektyzm"/

 

LISZT & WIDOR ORGAN WORKS - RECENZJE

"[...]Ponad 70 minut muzyki granej w katedrze broni się w każdych okolicznościach. [...] Utworów słucha się z zapartym tchem, podziwiając kunsztowne wykonanie, które podkreśla przede wszystkim mistrzostwo kompozycji. Na koniec Zakrzewski serwuje nam improwizację, dzięki której dowiadujemy się, że jako kompozytor także ma nam dużo do powiedzenia "

fragment recenzji, "PRESTO" Numer 4/2014(10)

 

"Wcześniej mówiono o nim: wielki talent, nadzieja, otrzymywał liczne wyróżnienia dla młodych- zdolnych, teraz prezentuje się jako doświadczony, także międzynarodowymi koncertami- organista, który potrafi znakomicie uchwycic ważne dzieła znajdujące się w stałym repertuarze najwybitniejszych kolegów po fachu. Liszt&Widor Organ Works to płyta fascynująca, pokazująca piękno późnoromantycznych dzieł, w której wykonawca nie stawia się na pierwszym planie, ale stara się jedynie uchwycic ulotne piękno kompozycji [...] "

Polskie Radio, http://www.polskieradio.pl/6/13/Artykul/1245645,


"Maciej Zakrzewski na omawianej płycie dowodzi przekonująco iż ma prawo mierzyć się z jego trudnościami, demonstrując zarówno znakomitą sprawność techniczną, jak też zmysł konstrukcyjny oraz bujną inwencję w dziedzinie operowania różnymi barwami organowych rejestrów. [...] Te same walory demonstruje Zakrzewski w mało u nas znanej, a otwierającej przed wykonawcą wdzięczne pole do popisu VI Symfonii organowej g- moll Charlesa M. Widora [...], ładnie różnicując nastroje następujących po sobie pięciu części tego szeroko rozbudowanego dzieła. Zawartośc płyty uzupełnił Zakrzewski własną nastrojową Improwizacją, wystawiającą dobre świadectwo jego kompozytorskim zdolnościom"

Fragment recenzji płyty LISZT & WIDOR Organ Works

Józef Kański "Twoja Muza" nr 4 (65)